Bestilling

Fra trainee i Harstad til redningspilot på Grønland

29.04.2026
Fra trainee i Harstad til redningspilot på Grønland
Tom-Johannes Andreassen (47) startet som trainee i Heli-Team i 2007. I dag flyr han redningshelikopter på Grønland, men båndet til Heli-Team er fortsatt sterkt.

Det var kanskje aldri helt tilfeldig hvilken vei livet skulle ta for Tom-Johannes Andreassen.

Han vokste opp på Andøya, like ved Andøya flystasjon, med foreldre som begge jobbet i Forsvaret. Flyene og miljøet rundt basen var en naturlig del av oppveksten, og interessen kom tidlig.

– Jeg har sett fly så lenge jeg kan huske. Jeg var mye innom flystasjonen som barn, og de eldre naboguttene utdannet seg til flymekanikere. Det føltes naturlig å starte den veien selv, forteller han.

"Jeg trives veldig godt. Heli-Team ga meg muligheten til å bygge erfaring i et miljø som er både faglig sterkt og veldig jordnært."

Møtte motstand

Første steg ble derfor flymekanikerutdanning i Bodø, før veien gikk videre til befalsskolen og jobb som jagerflymekaniker i Forsvaret. Men tanken om å fly selv slapp aldri taket.

– Jeg hadde lyst til å sitte i cockpit en dag. Det lå der hele tiden.

Etter hvert fikk han også et sterkt ønske om å bli redningsmann. Han trente målrettet, og med bakgrunn som mekaniker var han en aktuell kandidat.

– Jeg har alltid vært veldig aktiv, og jeg drev blant annet med klatring og dykking. Jeg kom langt i prosessen og var helt sikker på at dette kom til å gå veien.

Slik ble det ikke. Behovet var tre-fire redningsmenn, og vi var to som kom igjennom nåløyet. Likevel ble det ikke ham.

– Jeg ble kalt inn på kontoret og fikk beskjed om at de bare skulle ha én med militær bakgrunn. Nedturen var stor. Men da tenkte jeg: Hvis jeg ikke skal bli redningsmann, så skal jeg heller fly det helikopteret.

Fant veien til Heli-Team

Året etter søkte han helikopterskolen på Torp. Samtidig begynte han å se seg om etter jobbmuligheter.

– Jeg visste egentlig ikke så mye om innenlandsflyging da. Men da jeg fant ut at det fantes et helikopterselskap i Nord-Norge, skjønte jeg fort at det kunne være en perfekt plass å starte helikopterkarrieren.

Et tips fra en tidligere kollega i Forsvaret, ledet ham til Heli-Team. Han søkte jobb i 2007 og startet som trainee sommeren samme år – helt nyutdannet som pilot.

Det skulle bli starten på et langt forhold til selskapet.

– Jeg trives veldig godt. Heli-Team ga meg muligheten til å bygge erfaring i et miljø som er både faglig sterkt og veldig jordnært.

Fra 2007 til 2010 jobbet han fast i Heli-Team, og selv om han senere gikk videre til andre oppdrag, er forbindelsen fortsatt der. I dag jobber han fremdeles frilans for selskapet ved behov.

– Jeg sluttet egentlig aldri helt. Jeg jobber fortsatt litt for Heli-Team når det passer med annen jobb og familiesituasjonen. I fjor fløy jeg et par uker for dem.

 

– Jeg føler meg ekstremt privilegert

I løpet av årene som helikopterpilot har Andreassen fått oppleve store deler av Nord-Norge fra lufta – på nært hold.

– Man ofrer mye i dette yrket. Det er et liv med mye reising, og på mange måter må man være litt egoistisk for å velge det. Samtidig er det et utrolig privilegium.

Han stopper litt opp før han fortsetter.

– Jeg har fått sett hele Nord-Norge. Fjorder, fjellmassiv, topper, kyst og små samfunn. Jeg har møtt utrolig mange hyggelige folk, både i helikopteret og rundt oppdragene. Jeg føler meg ekstremt privilegert.

Han trekker særlig fram variasjonen i oppdragene i Heli-Team-tiden som noe av det mest minneverdige.

– Det artigste med innenlandsoperasjonene er hvor unike og varierte de er. Du vet aldri helt hva dagen bringer.

Blant oppdragene han husker best, er arbeid for NGU, turer i fjellet om høsten, oppdrag for Kystverket med fyrtårn i Lofoten og arbeid med kraftlinjer og værradarer.

– Det er sånne ting man husker for alltid. Steiner, fossefall, fyr langs kysten, fjell i høstfarger – og det å få være en del av alt det gjennom jobben. De gode minnene og opplevelsene mine kommer uten tvil derfra.

 

Flyr redningshelikopter på Grønland

Siden 2011 har han hatt Grønland som en viktig arbeidsplass. Der flyr han i dag redningshelikopter i en tjeneste som stiller store krav, både teknisk og menneskelig.

– Akkurat nå er jeg på Grønland og flyr redningshelikopter. Vi som piloter får sett veldig mye av landet, fordi vi er overalt. Jeg føler meg utrolig heldig som får oppleve det arktiske og polare Grønland på nært hold.

Det er særlig nærheten til naturen han trekker fram.

– Vi flyr nært og sakte, og det liker jeg veldig godt. Da får du virkelig sett naturen.

Arbeidsrytmen er også spesiell: to uker på jobb, etterfulgt av fire uker fri.

Maskinen han flyr nå er en Super Puma H225, et stort og moderne redningshelikopter med omfattende utstyrspakke.

– Den har absolutt alle hjelpemidler. Avansert autopilot, avisingssystemer, nattoptikk, varmesøkende kamera og dobbel heis. Bak sitter det to operatører, og ut fra medisinsk behov har vi med lege og sykepleier.

Sammenlignet med helikoptrene han tidligere har fløyet, beskriver han H225 som svært trygg og pilotvennlig.

– Det er et redningshelikopter som gir mye støtte. Den kan fly i nær sagt null sikt, og det gjør selvfølgelig operasjonen både tryggere og mer robust.

 

 

Bell 212: En nostalgisk favoritt

Når han blir spurt om favoritthelikopteret, kommer svaret raskt, men med en liten nyansering.

– Jeg må nesten si Bell 212. Det er nok litt nostalgisk.

Han beskriver Bell 212 som en sterk og manøvrerbar maskin, brukt både til passasjertrafikk og lettere redningsoppdrag.

– Bell 212 er et helikopter du virkelig må fly pent. Men den er sterk, tilgir mye og er veldig fin å jobbe med.

Samtidig har han stor respekt for teknologien i helikopteret han flyr i dag.

– Redningshelikopteret jeg flyr nå er også en favoritt, bare på en annen måte. Alle piloter er glad i gadgets, og det er jo noe eget med å gå på jobb og få fly en så avansert maskin.

 

Toppidrett i lufta

Selv om han snakker varmt om yrket, legger han ikke skjul på at det krever mye.

– Det er slitsomt å leve dette livet og ha denne jobben. Det er ikke bare romantikk. Når du flyr, må du prestere på et veldig høyt nivå hele tiden.

Han sammenligner det med toppidrett.

– Presisjonsflyging, som da vi fløy betong til rassikring i fjor sommer, er nesten på toppidrettsnivå. Du må være skjerpet og levere helt på grensa av hva du kan, hele tiden.

 

Nå går stafettpinnen videre

Til sommeren skifter Tom beite, fra jobb til Grønland til å fly i Nordsjøen. Samtidig ser han også en ny generasjon er på vei inn i bransjen. Sønnen han på 23 år har valgt samme retning.

– Han skal bli pilot i Heli-Team, forteller Tom.

Og det er nettopp tiden i Heli-Team han har best minner om, når han reflekterer over arbeidslivet.

– Hvis jeg skal velge én operasjon som betyr mest for meg, så er det uten tvil jobben i Heli-Team. Det er der de gode kameratene, minnene og opplevelsene er. Den tiden betyr veldig mye for meg.

Bestilling